lifestyle przeżyj coś

4 sposoby na niestandardowe zwiedzanie Warszawy

Jeśli kluczenie pomiędzy turystami na starówce z nieaktualnym przewodnikiem w ręce nie jest twoim wymarzonym sposobem na poznawanie nowego miasta, mam dla ciebie kilka nieco innych metod na bliższe spotkanie ze stolicą. Chodź, przejedziemy się po Warszawie i zobaczymy ją od zupełnie nowej strony.

 

1. Wsiądź do tramwaju byle jakiego

Zamiast zaliczać najważniejsze punkty  w piętrowym autobusie, przystanek po przystanku, jako niekryty turysta, poczuj się jak prawdziwi lokalsi i wyrusz w podróż po najdalszych zakątkach miasta komunikacją miejską. Zaopatrz się w bilet dobowy (cena: 15 zł), który pozwoli ci na nieograniczone korzystanie z autobusów, tramwajów, metra oraz pociągów Kolei Mazowieckich, zabierz minimum rzeczy (nie zapomnij tylko o telefonie lub innym cudzie techniki, który powie ci, gdzie jesteś), a przede wszystkim – przygotuj się na skrajne warunki atmosferyczne (szczególnie tramwaje warszawskie wykształciły sobie specyficzny mikroklimat, zapewniający takie doznania, jak ogrzewanie na zmianę z wychłodzeniem organizmu latem oraz przegrzanie przeplatane z przymarzaniem do siedzeń zimą). Najważniejsza zasada? Nie patrz na kierunek. Im bardziej egzotycznie brzmi przystanek końcowy, tym lepiej.  Na miejscu przeczytasz, gdzie się znalazłeś i poeksplorujesz najbliższe tereny.

 

2. Spójrz na Warszawę nieco z góry

O mojej metodzie na zwiedzanie Warszawy z innej perspektywy, czyli akcji „Wieżowcami przez Warszawę”, pisałam już przy okazji wizyty na wystawie organizowanej w Cosmopolitanie – i z pewnością napiszę jeszcze nie raz. Jeśli tylko nie masz lęku wysokości, oglądanie Warszawy od góry to najlepszy sposób, aby przekonać się o jej wyjątkowości. Do wyboru mamy kilka stałych miejsc, dostępnych dla odwiedzających Warszawę niemal zawsze:

  • Pałac Kultury i Nauki – taras widokowy na 30. piętrze otwarty jest codziennie od 10 do 20 i zapewnia widok na wszystkie cztery strony świata z samego serca Warszawy (to także to anegdotyczne jedyne miejsce w Warszawie, z którego nie widać Pałacu Kultury). Koszt wjazdu na taras to 20 zł.
  • Level27 – jeśli masz ochotę na drinka lub imprezę z ładnym widokiem na centrum, wieżowiec Millennium Plaza przy Alejach Jerozolimskich czeka na ciebie w weekendowe noce.
  • The View – kolejne miejsce dla łączących imprezowanie z podziwianiem Warszawy nocą. Klub znajduje się w budynku Spectrum Tower przy ul. Twardej, imprezy odbywają się w weekendy.
  • Panorama Sky Bar – bar znajdujący się na 40. piętrze w Hotelu Marriott, otwarty codziennie od 18 do 22.

 

Nieco niżej położony, ale wciąż imponujący widok na Stare Miasto zapewnia także taras widokowy w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Inne wieżowce dostępne są wyłącznie podczas szczególnych wydarzeń, takich jak wystawy obrazów czy fotografii, a także podczas Nocy Wieżowców, która w Warszawie organizowana była już dwukrotnie.

 

warszawa widziana z wieżowca cosmopolitan

 

3. Przejdź się na spacer z przewodnikiem

Od kilku lat, prawdopodobnie dzięki magii zasięgu facebookowych eventów, rozwija się w Warszawie idea darmowych lub organizowanych za symboliczną opłatę spacerów tematycznych. Każdy taki spacer ma swojego przewodnika, który daną tematyką mocno się interesuje i z reguły bardzo angażująco o niej opowiada. Możemy wybrać się np. na przechadzkę po konkretnej ulicy czy dzielnicy albo na spacer po danym cmentarzu, ale i na wyprawę śladami „Lalki” Prusa czy na zwiedzanie miejsc mających swoją kryminalną przeszłość. W chwili obecnej wybór jest tak ogromny, że każdego tygodnia, niezależnie od pory roku, każdy znajdzie jakąś tematykę dla siebie. Najlepszym miejscem do przeglądania wydarzeń od różnych organizatorów jest fanpage Spacery po Warszawie, na który warto rzucić okiem, jeśli akurat planujemy zwiedzanie Warszawy.

 

4. Zgub się

Powiecie, że to dobra rada odnośnie każdego miasta na Ziemi, i ja się absolutnie z Wami zgodzę. Tylko że czasem o tym zapominamy i mimo wszystko podczas wędrówek po nowym mieście cały czas ukradkiem spoglądamy na Google Maps albo – co bardziej odważni – na pogniecioną papierową mapę. Może zabrzmię tu teraz trochę jak Paulo Coelho, ale najlepsze miejsca zawsze znajduje się wtedy, kiedy się ich nie szuka. I wcale nie muszą to być opisywane w każdym przewodniku pomniki, obecne na większości pocztówek budynki czy pokazywane w każdym TVN-owskim serialu ulice. Warszawa pełna jest nie tylko ukrytych śladów, zdradzających jej wyjątkową historię, ale i przejawów tego, że młodsze pokolenia też zostawiają po sobie coś wartego zobaczenia. Dlatego schowaj telefon do kieszeni, zamknij przewodnik i idź przed siebie. Wchodź w boczne, na pierwszy rzut oka niepozorne uliczki, zaglądaj na podwórka i nie bój się stracić na chwilę orientację w terenie. Pałac Kultury i tak nie pozwoli ci się tak naprawdę zgubić.

 

gazownia na woli

zwiedzanie warszawy - kamienica

 

Do znalezienia,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *