web development

Dokąd wyjść z piwnicy? Konferencje, meetupy i darmowe warsztaty dla front-end developerów

Spotkania z innymi specjalistami zawsze są świetną okazją do zweryfikowania i poszerzenia swojej wiedzy – niezależnie od tego, czy jesteśmy w danym temacie świeżakami, czy możemy już poszczycić się opinią eksperta. Gdybym miała lepszą pamięć do cytatów, zamieściłabym tutaj jakąś inspirującą sentencję, coś w stylu:

Aby stawać się mądrzejszym, należy przebywać w towarzystwie mądrzejszych od siebie.

– rozumiecie przesłanie. Jeśli jesteście początkującymi front-end developerami albo chcecie poszerzyć swoje horyzonty (szczególnie, jeśli do tej pory uczyliście się wyłącznie z wirtualnych źródeł i nie mieliście kontaktu z żywymi programistami), regularne uczestnictwo w meetupach czy warsztatach wyjdzie wam tylko na dobre, a nawet może zaowocować całkiem realnymi korzyściami w przyszłości.

 

Meetupy dla programistów – gdzie ich szukać?

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, jeśli jako pierwsze źródło informacji o spotkaniach podam stronę meetup.com. To największa baza spotkań branżowych (i nie tylko), wśród których znajdziemy prawdopodobnie każdą interesującą nas gałąź web developmentu. Jeśli chodzi o stolicę, o której mogę opowiadać z własnego doświadczenia, to prawdopodobnie najbardziej znaną grupą dla front-endów jest WarsawJS, organizująca spotkania raz w miesiącu. Na stronie meetup.com możemy filtrować spotkania po interesujących nas tematach i lokalizacji. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest założenie sobie konta w serwisie i zapisanie swoich zainteresowań – dzięki temu w przyszłości nie będziemy musieli sami wyszukiwać nowych wydarzeń w swojej okolicy, bo na stronie głównej dostaniemy kalendarz z proponowanymi meetupami.

Drugim miejscem, które posiada ogromną bazę planowanych wydarzeń, jest Crossweb. Tutaj także do wyboru mamy filtrowanie po lokalizacji i interesujących nas zagadnieniach.

Kolejnym wartym obserwowania miejscem jest fanpage meet.js, który organizuje spotkania dla front-endów w całej Polsce.

Warszawiakom polecam regularne zaglądanie na stronę Campusu Google. Zdarza się, że znajdziecie tutaj informacje o meetupach, które nie zostały zamieszczone na meetup.com.

Jeśli interesują was ciekawostki związane z HTML-em i CSS-em albo najzwyczajniej lubicie te ładniejsze zakątki sieci, to szczerze polecam spotkania organizowane przez The Awwwesomes. Meetupy z prelegentami zapraszanymi przez nich odbywają się głównie w Warszawie, ale wiem, że dziewczyny z The Awwwesomes regularnie pojawiają się na różnych wydarzeniach w całej Polsce.

Choć sama nie brałam w nich jeszcze udziału, na pewno wypada wspomnieć o hackathonach, które coraz częściej organizowane są w całej Polsce. Jeśli brakuje nam socjalizacji, lubimy wyzwania, a czasem mamy ochotę zrobić coś dobrego dla innych (część hackathonów za cel stawia uczestnikom stworzenie rozwiązań, które mają przyczynić się do poprawy jakości życia najróżniejszych grup społecznych), to nie ma chyba lepszego motywatora do pracy.

 

Konferencje dla front-end developerów

Oprócz meetupów ważnym punktem w kalendarzu programisty powinny być oczywiście konferencje. Code Europe to olbrzymie wydarzenie, które odbywa się aż w czterech polskich miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań). W bilety warto zaopatrzyć się z wyprzedzeniem, bo różnica w cenie jest znacząca.

W stolicy co roku odbywają się Warszawskie Dni Informatyki, w ramach których prowadzone są bezpłatne wykłady i warsztaty oraz targi pracy.

Nieco droższą imprezą jest warszawska konferencja Front-Trends, która jednak, jak sama nazwa wskazuje, skierowana jest już wyłącznie do front-end developerów (Code Europe i WDI skupiają się na programowaniu szeroko pojętym, gdzie treści związane z web developmentem stanowią tylko pewien procent wszystkich tematów).

 

Tanie lub darmowe warsztaty dla front-end developerów

Jeżeli dość już mamy samodzielnej nauki z udemowskimi nauczycielami przemawiającymi do nas z ekranu monitora, możemy dla odmiany wybrać się na warsztaty prowadzone na żywo, w gronie innych początkujących lub średnio zaawansowanych programistów. Poniżej zamieszczam kilku organizatorów, którzy regularnie prowadzą warsztaty dla front-endów.

DevMeetings to szkolenia z zagadnień związanych głównie z JavaScriptem (oraz jego frameworkami i bibliotekami), które organizowane są w różnych polskich miastach. Możemy w nich uczestniczyć bezpłatnie, ale możemy także wesprzeć organizatorów dowolną kwotą – obowiązuje formuła pay what you want.

Co jakiś czas warsztaty z HTML-a i CSS-a (i bezpłatne, i płatne) organizują The Awwwesomes. Najlepiej obserwować ich fanpage, żeby być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami – zainteresowanie zawsze jest duże.

Wspomniany już w kontekście meetupów WarsawJS organizuje raz w miesiącu warsztaty z technologii okołofrontendowych, za niemal symboliczną opłatę.

Darmowe warsztaty dla początkujących front-end developerów organizuje także w kilku miastach szkoła programowania Coders Lab. Aby być na bieżąco z ich wydarzeniami, polecam obserwowanie ich fanpage’a.

 

Wydarzeń dla programistów wciąż przybywa i to nie tylko w największych miastach. Jeśli jesteśmy na samym początku naszej developerskiej przygody, nie ma chyba lepszego sposobu na to, żeby zobaczyć, jak ten świat programistów wygląda. A za parę lat – czemu by samemu nie spróbować swoich sił jako prelegent i nie podzielić się swoją wiedzą?

 

Owocnych meetupów,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *