web development

Gdzie szukać darmowych zdjęć na strony i blogi? [ponad 30 źródeł]

Kiedy zarządza się treścią na ponad 70 portalach, a szef czasem zapomina przedłużyć abonament na płatnym stocku, trzeba się trochę nagłowić, żeby znaleźć darmowe zdjęcie do użytku komercyjnego dla artykułu o roletach plisowanych albo oleju silnikowym. Podobnie niełatwo mają blogerzy, którzy nie mają warunków, by robić profesjonalne zdjęcia na potrzeby swoich tekstów, a mimo to chcieliby, żeby ich blogi nie odstraszały potencjalnych czytelników kompletnym brakiem estetyki.

Dzisiaj postanowiłam zebrać strony, na których można znaleźć przyzwoite albo naprawdę ładne zdjęcia do wykorzystania w swoich pracach. Są tam i zdjęcia, które z powodzeniem można wykorzystać nawet w profesjonalnych projektach, jak i fotografie bardziej artystyczne, których nie powstydziłby się żaden instagramowicz.

 

Uwaga!

Zanim zdecydujesz się użyć któregoś ze zdjęć z podanych poniżej stron, sprawdź najpierw, na jakiej licencji jest udostępniane. Niektóre zdjęcia (zawierające np. nazwy marek) mogą być wyłączone z użytku komercyjnego, inne wymagają podania źródła, jeszcze innych nie można przerabiać.

 

 

Darmowe zdjęcia stockowe dobrej jakości – lista z przykładami:

 

Death to Stock – po podaniu na stronie maila każdego miesiąca dostaniemy na naszą skrzynkę 10 przepięknych, powiązanych ze sobą tematycznie zdjęć (jeden miesiąc – jedna tematyka). Choć zdjęcia podpadają raczej pod kategorię tych artystycznych, znajdziemy wśród nich także takie, które z powodzeniem wykorzystamy w codziennych projektach.

Przykłady zdjęć z ostatnich paczek:

darmowe zdjecia - death to stock

 

Depositphotos – choć sam Deposit jest jednym z największych płatnych stocków, to każdy zarejestrowany użytkownik (nawet nieposiadający żadnej historii zakupów na stronie) ma dostęp do kilkudziesięciu darmowych zdjęć, wektorów i filmów, które regularnie zastępowane są przez nowe pozycje. Jeśli o abonamencie i profesjonalnych stockowych zdjęciach mogliśmy do tej pory jedynie pomarzyć, to tutaj zdecydowanie każdy prędzej czy później znajdzie coś, co przyda mu się w jego projekcie.

Przykłady z ostatnio udostępnianych zdjęć:

 

Foter – kolejna baza, która gromadzi zdjęcia z różnych źródeł (np. flickr, Unsplash). Znajdziemy tu spory rozrzut w jakości zdjęć – od naprawdę ładnych, artystycznych fotografii, po zdjęcia, jakie każdy z nas mógłby wykonać lepszym telefonem. Sporym minusem jest to, że wiele zdjęć dostępnych jest w maksymalnej szerokości 800px, podczas gdy na stronach publikujących je pierwotnie możemy pobrać je w znacznie większym rozmiarze – niestety na Foterze często nie znajdziemy do nich odnośników.

Przykłady zdjęć:

 

Gratisography – to pełna oryginalnych i bardzo kolorowych zdjęć strona, na której co prawda nie znajdziemy zbyt wyspecjalizowanych kategorii, za to dzięki niej na pewno wyróżnimy się z gąszczu blogów korzystających z nudnych i powtarzalnych zdjęć stockowych.

Przykłady zdjęć:

 

Jest Rudo – zdjęcia udostępniane przez blogerkę – pasjonatkę fotografii. Znajdziemy tam kilkadziesiąt ślicznych zdjęć, jakby żywcem wyjętych z Pinteresta.

Przykłady zdjęć:

 

Kaboompics – to chyba mój faworyt w tym zestawieniu pod względem estetyki prezentowanych zdjęć. Każda artystyczna dusza znajdzie tutaj coś dla siebie, a dla designerów i developerów autorka dodała także do wszystkich zdjęć palety sześciu dominujących na nich kolorów. Wśród innych udogodnień warto wymienić także wyszukiwanie zdjęcia po jego układzie (zdjęcia poziome/pionowe), wyszukiwanie zdjęć po dominującym kolorze (szalenie przydatne dla developerów, którzy sami projektują strony), możliwość pobrania zdjęcia w dowolnym rozmiarze czy przeglądania wszystkich fotografii z danej sesji zdjęciowej. Warto wspomnieć, że serwis prowadzi nasza rodaczka, a jej zdjęcia wykorzystywały największe światowe magazyny i portale informacyjne.

Przykłady zdjęć:

 

Magdeleine – jeśli jeszcze nie mamy dość ujęć natury i pięknych widoków, to kolejne miejsce, w które możemy się udać. Kilkaset zdjęć podzielonych na osiem głównych kategorii – znów dla tych, którzy wolą bardziej artystyczne podejście od standardowego przedstawiania obiektów i ludzi.

Przykłady zdjęć:

 

Passel – to strona – a ściślej mówiąc: społeczność – która gromadzi zdjęcia z kilkudziesięciu mniejszych serwisów i umożliwia ich sortowanie po tagach (które, notabene, możemy sami dodawać, jeśli uznamy, że zdjęcie mogłoby być lepiej opisane). Znajdziemy tu przede wszystkim zdjęcia natury i podróżnicze, nie brakuje jednak też fotografii, które pasują do nieco węższych kategorii. Jeden minus: po przekierowaniu na stronę, która pierwotnie udostępniała zdjęcie, może się okazać, że plik jest już niedostępny albo musimy spełnić określone warunki, by móc go pobrać.

Przykłady zdjęć:

 

Pexels – to nie tylko kolejna samodzielna baza zdjęć, ale i serwis czerpiący zdjęcia z innych popularnych, darmowych stron (m.in. Pixabay czy Gratisography). Jeśli więc zależy nam na czasie i chcielibyśmy dostać większą ilość wyników, to z powodzeniem możemy skorzystać z tej wyszukiwarki.

Przykłady zdjęć:

 

Pixabay – jeden z największych banków z darmowymi zdjęciami. Olbrzymim plusem tego serwisu jest to, że wiele zdjęć możemy wykorzystać do celów komercyjnych bez konieczności podawania źródła. Niestety tutaj już nie wszystkie zdjęcia wyglądają jakby wyszły spod palców profesjonalnych fotografów (i nie wyszły), niemniej w gąszczu mało atrakcyjnych plików można znaleźć naprawdę sporo perełek, które bez cienia wątpliwości czy wstydu możemy użyć na naszej stronie.

Przykłady zdjęć:

 

Shutterstock – kolejny po Deposicie stock, który udostępnia darmowe zdjęcia i wektory. Tutaj jednak już ze znacznie mniejszym rozmachem – raz w tygodniu możemy pobrać jedno zdjęcie i jeden wektor, wybrane przez administratorów. Po upływie tygodnia (nowe zdjęcia pojawiają się w poniedziałki) tracimy dostęp do poprzednich gratisów, więc trzeba pamiętać, żeby ten jeden raz na siedem dni się zalogować i je pobrać. Nie wszystkie powalają, ale po kilku miesiącach zbierania może się okazać, że coś jednak nam się przydało.

Przykłady z ostatniego tygodnia:

 

Unsplash – olbrzymi zbiór przepięknych zdjęć (ponad 200 000) wysokiej jakości, przedstawiających głównie naturę, miasta i ogólnie pojęte ładne widoki, choć znajdziemy tutaj także portrety czy przedmioty codziennego użytku, ukazane w nieco mniej oczywisty sposób. Zdjęcia z tej bazy bardzo często wykorzystywane są w podglądach szablonów do pobrania na blogi i strony www.

Przykłady zdjęć:

 

Poniżej pozostawiam linki do innych stron oferujących darmowe zdjęcia, które znalazłam, przygotowując ten wpis, ale z których wcześniej nie korzystałam:

 

Mam nadzieję, że lista zaspokoi Wasze twórcze potrzeby i dzięki niej stworzycie albo zilustrujecie coś wybornie dobrego. Jeśli natrafię jeszcze na jakieś godne polecenia strony, na pewno dodam je do listy.

Tymczasem trzymajcie się ciepło,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *